Dnia 1 stycznia 2024 roku weszły w życie nowe przepisy związane z tzw. dyrektywą SUP (jednorazowe tworzywa sztuczne). Zgodnie z jednym z postanowień, firmy muszą obciążyć konsumentów dodatkową opłatą, jeżeli zamówiony napój lub jedzenie ma być wydane w jednorazowym opakowaniu zawierającym plastik. Fundusze z opłaty mają być wykorzystane do realizacji zobowiązań związanych z utylizacją takich produktów.
Spis treści
Dyrektywa SUP (Single Use Plastic) to unijne ograniczenia dotyczące stosowania jednorazowego plastiku. Celem jest wycofanie niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
Dyrektywa SUP wprowadza trzy główne rozporządzenia:
Celem tych rozporządzeń jest regulacja wysokości opłat, które będą doliczane za wydawane klientom opakowania jednorazowego użytku, w których znajdują się napoje lub żywność.
W przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek, opłata wyniesie 20 groszy od sztuki. Z kolei za pojemniki (z pokrywką lub bez) stosowane do żywności, która przeznaczona jest np. do bezpośredniego spożycia (na miejscu lub na wynos), opłata za sztukę wyniesie 25 groszy. Taką dodatkową opłatą objęte będą pojemniki m.in. na żywność typu fast food.
Opłata od plastikowych pojemników zwiększa podstawę opodatkowania VAT stawką właściwą dla posiłku, napoju, który w tym opakowaniu się znajduje. Potwierdził to Minister Finansów w rozmowie z „Gazetą Prawną”:
„Uwzględniając powyższe należy uznać, że wskazana w zapytaniu opłata za opakowania na posiłki lub napoje na wynos, która będzie pobierana wraz z ceną sprzedaży za napój lub posiłek, od konkretnego nabywcy, który zdecydował się na nabycie tego napoju lub posiłku w opakowaniu jednorazowym, będzie stanowić element wynagrodzenia za dostarczony towar, zatem będzie zwiększać podstawę opodatkowania podatkiem VAT”
Zachęcamy do dalszego czytania na temat dyrektywy SUP i związanych z nią nowych przepisów. Pamiętaj, że każdy z nas ma wpływ na środowisko, a odpowiedzialne korzystanie z jednorazowych opakowań to jeden z kroków w kierunku jego ochrony.